Festival Schedule

This page gives an overview of the Festival. Click on the links to learn more about the tellers, workshop leaders and events. All events take place at Guthrie Junior High School, unless otherwise noted.

PROGRAM (pdf)

Thursday –June 9

3:00 p.m.
Check-In begins at LaQuinta Inn

4:00 p.m.
Pre-Registration for Festival at LaQuinta Inn
Sharing Stories/Impromptu Gathering

7:00 – 9:00 p.m.
OK, So Storyslam with Ryan Howell at Blue Belle Saloon, 224 W. Harrison
–Bring your 5 minute true story and compete for the win! Theme for the evening will be “Looking Back”.

Friday – June 10

8:30–9:00 a.m.
Registration for Barbara McBride Smith Workshop and Festival at LaQuinta Inn

9:00-10:00 a.m.
Trolley Tour of Guthrie: Pickup and return at Guthrie Jr. High

9:00-11:00 a.m.
Barbara McBride Smith – Storytelling Workshop at LaQuinta Inn

9:00 a.m.
Registration begins for Festival at Guthrie Jr. High

10:00 a.m.
Silent Auction opens

9:30-11:00 a.m.
Story Circles with Lynn Baker

11:00-11:45 a.m.
It Started in Guthrie  — Jaye McLaughlin & Fred Peters

11:45 – 1:00 p.m.
Opening Reception

1:00 p.m.
WelcomeCynthia Calloway, TT President

1:15-2:30 p.m.
Competitive Storytelling Workshop — Ryan Howell

2:45– 3:45 p.m.
Story Matinee : Liz Parker, Coordinator; Paulette Geeslin, Connie Fisher and Bonnie Smith.

3:45 – 4:15 p.m.
Open Mic: Come and tell a story!

6:15 -6:45 p.m.
Hootenanny: with Adam & Kizzie, musical duo, and Cynthia Calloway, MC

6:45– 7:45 p.m.
Territory Tellers Olio – Steve Kardaleff, Fran Stallings and Tony Hardman

7:45 -8:00 p.m.
Adam & Kizzie

8:00 – 9:00p.m.
Featured Teller ConcertBarbara McBride Smith

 9:30 – 11:00 p.m.
Ghost Stories – Kathryn Thurman, Coordinator; Lynn Baker, Tim Couch, Stacey Frazier and Rosie Cutrer   (LaQuinta Inn)

 Saturday – June 11

9:00 a.m.
Registration begins at Guthrie Jr. High
Silent Auction opens

9:00-10:30 a.m.
Ghost Walk – Conducted by Stacey Frazier (Meet at Jr. High at 8:30.)

9:00 – 11:00 a.m.
Table Top Telling: Exchanging story ideas & Impromptu Storytelling

10:00 – 11:00 a.m.
Children’s Hour – David Titus, with Valerie Kimble and Rosemary Czarski

11:15 – 12:15
Mini-Concert: Molly Lemons, Coordinator; Barbara Jones and Marilyn Hudson

12:15
Lunch from the Golden Chick: You can purchase this  meal at the festival, if you like.

1:30-2:45 p.m.
Professional WorkshopBarbara McBride Smith

3:00– 3:30 p.m.
Ethnic Storytelling Workshop – Cynthia Calloway & Eldrena Douma

3:30- -4:00 p.m.
Open Mic with Cynthia Calloway

 4:00 p.m.
Silent Auction closes – Pick up purchases

4:00 – 6:00 p.m.
Annual Membership Meeting/DinnerStacy’s Place, 113 W. Harrison

–Please plan to attend and purchase the buffet meal, but if you only want to attend the meeting, it begins at 5:00 p.m.

6:15 – 6:45 p.m.
Musical Entertainment: G3 featuring Don Cole, Bob Kaiser, Randy Reed and Gary Rutz.

6:45 -7:45 p.m.
Biggest Whopper Contest

7:45-8:00 p.m.
Musical Entertainment: G3 featuring Don Cole, Bob Kaiser, Randy Reed and Gary Rutz

8:00 – 9:00 p.m.
F
eatured Teller Concert – Barbara McBride Smith

9:00 p.m.
Announcement of Biggest Whopper Contest Winner – Cash Prizes Awarded – $100, $50, $25

9:15 – 10:15 p.m.
Closing Reception – Ice Cream Social

Sunday – June 12

9:30 – 11:00 a.m.
Sacred Telling Workshop & Concert Cynthia Calloway & Barbara McBride-Smith

 

 

This schedule is tentative and subject to change.